W 2006 roku, kiedy przebywałem w niewielkim mieście na zachodnim wybrzeżu Szkocji, koordynator miejscowego klubu młodzieżowego zaproponował mi trenowanie zespołu 10-latków. Tak zaczęła się moja przygoda ze szkoleniem młodych piłkarzy. Dzisiaj, kiedy prowadzę już własny klub sportowy i posiadam odpowiednie kwalifikacje, nadal staram się zgłębiać tajniki prawidłowego szkolenia młodych adeptów piłkarskich w wieku od 6 do 12 lat. Na tym blogu chciałbym nie tylko dzielić się swoimi przemyśleniami, ale także prezentować różne 'szkoły' trenerskie. Ten pierwszy etap w szkoleniu uważam za najważniejszy w rozwoju młodego piłkarza - dlatego też ten blog w całości będzie poświęcony tej tematyce! Zapraszam!


poniedziałek, 26 lipca 2010

Test...

Każde ćwiczenie, które organizujemy na treningu, można ocenić pod względem użyteczności dla naszych zawodników. Jak to zrobić? Przygotowując nową formę aktywności sprawdź:
  • Cz to ćwiczenie jest odpowiednie dla mojej grupy wiekowej?
  • Czy to ćwiczenie nie jest zbyt łatwe lub zbyt trudne?
  • Czy mogę tę formę aktywności przeprowadzić z całym zespołem, tak by wszyscy brali w niej udział?
  • Czy mogę dostosowywać to ćwiczenie do ilości obecnych zawodników, nawet jeśli jest ona nieparzysta?
  • Czy ta forma wyzwala w zawodnikach pozytywną chęć rywalizacji?
  • Czy to ćwiczenie ma zastosowanie w piłce nożnej?
  • Czy mogę robić je trudniejszym lub łatwiejszym w zależności od tego jak radzą sobie moi zawodnicy?
Pamiętaj! Nie każde ćwiczenie jest dobre dla twoich zawodników, ale to ty znasz ich najlepiej. Dobieraj ćwiczenia wg potrzeb i umiejętności dzieci.

sobota, 17 lipca 2010

Trójkąt...

Podania to, obok dryblingu i kontroli piłki, jedna z najważniejszych umiejętności, jaką powinni posiąść nasi zawodnicy. Każdy z nas miał okazję przekonać się, że ustawienie zawodników parami i trenowanie podań, może być nudne nie tylko dla zawodników, ale i samego trenera... Postarajmy się to zrobić ciekawie, tak by zachęcić naszych zawodników do wysiłku.

Ta zabawa jest podobna do typowego "dziadka". Ustawiamy trójkąt, o długości każdego boku około 3 do 4 metrów. W środku znajduje się jeden zawodnik, na zewnątrz 3 lub 4. Celem gry są podania między zawodnikami, którzy stojąc na zewnątrz, otrzymują punkt za każde podanie przez trójkąt 'pilnowany' przez obrońcę. 'Napastnicy' mogą podawać piłkę dookoła pola, tak by w odpowiednim momencie zagrać przez trójkąt.

Jak uatrakcyjnić tę grę? Jeśli mamy kilka takich drużyn, możesz dać im np. 2 minuty i sprawdzić ile podań ma każda z drużyn po upływie tego czasu. Możesz też dać im ilość zagrań do wykonania! Po 10 podanich muszą usiąść po turecku. Wprowadzi to sporo zabawy i rywalizacji.

Na jakie elementy zwracamy uwagę? W tym ćwiczeniu bardzo ważne są:
  • komunikacja werbalna i kontakt wzrokowy,
  • podejmowanie decyzji pod presją,
  • technika podania.
Ta gra może być zbyt trudna dla 8-latków, ale już 10-latki czy nawet 9-latki powinny sobie poradzić. Pamiętaj, że zbyt trudne ćwiczenia mogą zniechęcić twoich zawodników. Pozwól im odnosić sukces, cieszyć się grą, a efekty szkolenia przerosną twoje oczekiwania!

piątek, 16 lipca 2010

Ściana...

Od blisko miesiąca nie pojawił się tu żaden wpis... Czas zmienić ten stan! Na dobry początek proponuję grę o nazwie Ściana.

Celem tego ćwiczenia jest zachęcenie zawodników do gry na całej szerokości boiska i prowadzenia piłki bliżej krawędzi bocznych pola. W wyniku tej zabawy uczymy także naszych podopiecznych podań do pola karnego oraz przyjęć piłek z bocznych stref boiska.

Do tej gry potrzebujemy małe boisko, wymiary 35 na 20 metrów, oraz dwie bramki. Na lini środkowej układamy grzybki lub pachołki - dość gęsto, ale po każdej stronie boiska zostawiamy 3 metry. W grze biorą udział dwa zespoły 3 lub 4 osobowe.

Celem jest typowa gra piłkarska, ale zawodnicy mogą przeprowadzić piłkę na drugą stronę boiska tylko po ziemi i tylko bokiem pola, tam gdzie nie ma "ściany" ułożonej z grzybów. Zawodnicy bez piłki mogą dowolnie przekraczać linię środkową. Zwycięża zespół, który pierwszy zdobędzie 5 bramek.

Grę można modyfikować - dołożyć piłkę lub korytarz na środku naszej "ściany", tak by zawodnik miał dodatkową możliwość przejścia na drugą stronę boiska. Bądź kreatywny! Zmieniaj gry i ćwiczenia wg własnego uznania, tak by efektywność twojego treningu była jak najwyższa.