W 2006 roku, kiedy przebywałem w niewielkim mieście na zachodnim wybrzeżu Szkocji, koordynator miejscowego klubu młodzieżowego zaproponował mi trenowanie zespołu 10-latków. Tak zaczęła się moja przygoda ze szkoleniem młodych piłkarzy. Dzisiaj, kiedy prowadzę już własny klub sportowy i posiadam odpowiednie kwalifikacje, nadal staram się zgłębiać tajniki prawidłowego szkolenia młodych adeptów piłkarskich w wieku od 6 do 12 lat. Na tym blogu chciałbym nie tylko dzielić się swoimi przemyśleniami, ale także prezentować różne 'szkoły' trenerskie. Ten pierwszy etap w szkoleniu uważam za najważniejszy w rozwoju młodego piłkarza - dlatego też ten blog w całości będzie poświęcony tej tematyce! Zapraszam!


poniedziałek, 6 czerwca 2011

Format zajęć...

Każdy z nas trenerów ma swój ustalony format treningu, tak że dzieci zawsze wiedzą co następuje po danej części zajęć. Warto raz na jakiś czas zaskoczyć zawodników ciekawą formą ćwiczeń lub rywalizacji. Dzieci na pewno docenią jeśli spędzisz chwilę na przygotowaniu czegoś specjalnego.

Najprostszym sposobem na urozmaicenie zajęć jest organizacja mini turnieju - może Mini Mistrzostwa świata? Dzieci na pewno zareagują entuzjastycznie. Będą robić to, co najbardziej lubią: grać w piłkę!

Dzieci uwielbiają rywalizować. Czasami warto przygotować obieg z zadaniami, tak by każdy zawodnik lub zespół musiał zaprezentować swoje umiejętności indywidualne. Podobną formą jest wyścig rzędów. Tutaj trzeba pamiętać żeby częstotliwość ćwiczeń dla każdego zawodniku była wysoka - trzech zawodników w rzędzie w zupełności wystarczy.

Zmiany w formie prowadzenia zajęć są bardzo pozytywnie odbierane przez dzieci. Pamiętaj: dobry trener patrzy oczami zawodników – pracując z dziećmi, potrafi realizować ich potrzebę ciągłej zabawy, przy jednoczesnej nauce nowych umiejętności!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz