W 2006 roku, kiedy przebywałem w niewielkim mieście na zachodnim wybrzeżu Szkocji, koordynator miejscowego klubu młodzieżowego zaproponował mi trenowanie zespołu 10-latków. Tak zaczęła się moja przygoda ze szkoleniem młodych piłkarzy. Dzisiaj, kiedy prowadzę już własny klub sportowy i posiadam odpowiednie kwalifikacje, nadal staram się zgłębiać tajniki prawidłowego szkolenia młodych adeptów piłkarskich w wieku od 6 do 12 lat. Na tym blogu chciałbym nie tylko dzielić się swoimi przemyśleniami, ale także prezentować różne 'szkoły' trenerskie. Ten pierwszy etap w szkoleniu uważam za najważniejszy w rozwoju młodego piłkarza - dlatego też ten blog w całości będzie poświęcony tej tematyce! Zapraszam!


piątek, 16 lipca 2010

Ściana...

Od blisko miesiąca nie pojawił się tu żaden wpis... Czas zmienić ten stan! Na dobry początek proponuję grę o nazwie Ściana.

Celem tego ćwiczenia jest zachęcenie zawodników do gry na całej szerokości boiska i prowadzenia piłki bliżej krawędzi bocznych pola. W wyniku tej zabawy uczymy także naszych podopiecznych podań do pola karnego oraz przyjęć piłek z bocznych stref boiska.

Do tej gry potrzebujemy małe boisko, wymiary 35 na 20 metrów, oraz dwie bramki. Na lini środkowej układamy grzybki lub pachołki - dość gęsto, ale po każdej stronie boiska zostawiamy 3 metry. W grze biorą udział dwa zespoły 3 lub 4 osobowe.

Celem jest typowa gra piłkarska, ale zawodnicy mogą przeprowadzić piłkę na drugą stronę boiska tylko po ziemi i tylko bokiem pola, tam gdzie nie ma "ściany" ułożonej z grzybów. Zawodnicy bez piłki mogą dowolnie przekraczać linię środkową. Zwycięża zespół, który pierwszy zdobędzie 5 bramek.

Grę można modyfikować - dołożyć piłkę lub korytarz na środku naszej "ściany", tak by zawodnik miał dodatkową możliwość przejścia na drugą stronę boiska. Bądź kreatywny! Zmieniaj gry i ćwiczenia wg własnego uznania, tak by efektywność twojego treningu była jak najwyższa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz