W 2006 roku, kiedy przebywałem w niewielkim mieście na zachodnim wybrzeżu Szkocji, koordynator miejscowego klubu młodzieżowego zaproponował mi trenowanie zespołu 10-latków. Tak zaczęła się moja przygoda ze szkoleniem młodych piłkarzy. Dzisiaj, kiedy prowadzę już własny klub sportowy i posiadam odpowiednie kwalifikacje, nadal staram się zgłębiać tajniki prawidłowego szkolenia młodych adeptów piłkarskich w wieku od 6 do 12 lat. Na tym blogu chciałbym nie tylko dzielić się swoimi przemyśleniami, ale także prezentować różne 'szkoły' trenerskie. Ten pierwszy etap w szkoleniu uważam za najważniejszy w rozwoju młodego piłkarza - dlatego też ten blog w całości będzie poświęcony tej tematyce! Zapraszam!


wtorek, 25 maja 2010

Ilość zawodników...

Dzisiaj kilka słów o tym, co jest jedną z największych bolączek szkolenia w Polsce. Będę wracał do tego tematu nie raz.

Młodzi zawodnicy, w ligach organizowanych przez lokalne związki sportowe, grają na zbyt dużych polach i w ilości zawodników nieadekwatnej do wieku. I tak na przykład chłopcy roczników 2000 i młodszych grają na połowie dużego boiska, 8 zawodników na 8. Jaka może być efektywność takiej gry?

Zredukowana liczba zawodników, na małym polu gry, to większa ilość kontaktów z piłką, więcej szans strzeleckich, więcej zagrań podczas każdego meczu – to wszystko daje nam większą efektywność nauczania. W nowoczesnych standardach szkolenia, w meczach dzieci powinniśmy grać następującą ilością zawodników:
  • 6 lat - 3 przeciwko 3 bez bramkarzy,
  • 8 lat - 4 przeciwko 4 bez bramkarzy,
  • 10 lat - 6 przeciwko 6 z bramkarzem,
  • 12 lat - 8 przeciwko 8 z bramkarzem,
  • powyżej 13 lat - 11 przeciwko 11.
W Klubie Sportowym Koziołek Poznań zawsze staramy się by rozmiar boiska była możliwie mały, tak by zawodnicy grali jak najwięcej pod presją i mieli częsty kontakt z piłką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz