W 2006 roku, kiedy przebywałem w niewielkim mieście na zachodnim wybrzeżu Szkocji, koordynator miejscowego klubu młodzieżowego zaproponował mi trenowanie zespołu 10-latków. Tak zaczęła się moja przygoda ze szkoleniem młodych piłkarzy. Dzisiaj, kiedy prowadzę już własny klub sportowy i posiadam odpowiednie kwalifikacje, nadal staram się zgłębiać tajniki prawidłowego szkolenia młodych adeptów piłkarskich w wieku od 6 do 12 lat. Na tym blogu chciałbym nie tylko dzielić się swoimi przemyśleniami, ale także prezentować różne 'szkoły' trenerskie. Ten pierwszy etap w szkoleniu uważam za najważniejszy w rozwoju młodego piłkarza - dlatego też ten blog w całości będzie poświęcony tej tematyce! Zapraszam!


niedziela, 30 maja 2010

Piłka mini...

Podstawą dobrego wyszkolenia każdego zawodnika jest kontrola piłki i, jako trener, powinieneś szukać najlepszych dróg do jej opanowania. Jednym z najlepszych na to sposobów jest organizacja ćwiczeń z piłkami o rozmiarze mini.

W związku z tym, że piłki mini mają dużo mniejszą powierzchnie, do ich opanowania potrzeba sporo dokładności. Strzelanie, podawanie, dryblowanie stają się zadaniami wymagającym precyzji. Młodzi zawodnicy mają tendencje do używania dużej siły w kontakcie z piłką, ale w ćwiczeniach z małą futbolówką dzieci są zmuszone do koncentracji na technice.

Wielu trenerów, ucząc dzieci nowych umiejętności, najpierw robi to wyłącznie z małymi piłkami. Jeśli jesteś w stanie wykonać dane ćwiczenie z piłką mini, z dużą futbolówką pójdzie znacznie łatwiej!

Trening z małymi piłkami to także żonglerka – wtedy ćwiczenia dają więcej radości, swobody i są efektywniejsze.

Pamiętaj! W treningu grup najmłodszych, tam gdzie potrzeba precyzji, powinniśmy używać małych piłek. Praca z futbolówkami mini zwróci przy ćwiczeniach z piłkami większego rozmiaru. Twoi zawodnicy opanują piłkę na wysokim poziomie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz