W 2006 roku, kiedy przebywałem w niewielkim mieście na zachodnim wybrzeżu Szkocji, koordynator miejscowego klubu młodzieżowego zaproponował mi trenowanie zespołu 10-latków. Tak zaczęła się moja przygoda ze szkoleniem młodych piłkarzy. Dzisiaj, kiedy prowadzę już własny klub sportowy i posiadam odpowiednie kwalifikacje, nadal staram się zgłębiać tajniki prawidłowego szkolenia młodych adeptów piłkarskich w wieku od 6 do 12 lat. Na tym blogu chciałbym nie tylko dzielić się swoimi przemyśleniami, ale także prezentować różne 'szkoły' trenerskie. Ten pierwszy etap w szkoleniu uważam za najważniejszy w rozwoju młodego piłkarza - dlatego też ten blog w całości będzie poświęcony tej tematyce! Zapraszam!


poniedziałek, 17 maja 2010

Szukamy trenera...

Wczoraj, w kilku słowach, opisałem na czym powinien polegać trening dla młodych zawodników wg nowoczesnych kanonów szkolenia. Oczywistym jest, że do pracy z najmłodszymi potrzebny jest trener z odpowiednim nastawieniem i charakterem, dlatego też, kiedy szukamy nowego nauczyciela dla zawodników, zwracajmy uwagę na to:
  • Jak się wita z dziećmi?
  • Czy jest troskliwy i uczynny?
  • Cieszy się z wykonywanej pracy?
  • Jest solidny i obowiązkowy?
  • Czy dziecko czuje jego zainteresowania, wyobrażenia, myśli i marzenia o futbolu?
  • Potrafi akceptować idoli, których mają dzieci?
  • Jest w stanie stworzyć z dzieci zespół, który będzie razem?
  • Uzyska akceptację , tolerancję współpracę i zaufanie rodziców?
Bardzo podoba mi się model szkolenia w Wielkiej Brytanii, gdzie każdy trener podejmuje decyzję dotyczącą grupy wiekowej, jaką chce nauczać, przechodzi szkolenia i zostaje trenerem dla dzieci do lat 12, zawodników między 13 a 18 rokiem życia lub seniorów.

Słabością polskiego systemu szkolenia jest wrzucanie wszystkich do jednego worka. Wielu trenerów nie posiada odpowiednich kwalifikacji pedagogicznych do pracy z dziećmi i mimo, że mają dyplomy trenerskie, nie powinni pracować z najmłodszymi adeptami piłki nożnej. W kilku państwach europejskich, trener, by pracować z dziećmi, musi przejść testy psychologiczne. Uważam, że praca z daną grupą wiekową powinna wynikać z predyspozycji i charakteru nauczyciela - wydaje się, że w naszym kraju im mniejsze doświadczenie posiada trener, tym młodszą grupę naucza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz